اطلاعات مکانیکی

شمع‌های خاص

انواع گوناگونی از شمع‌های خاص وجود دارند. از جمله: شمع ایریدیوم IX، شمع با بدنه‌ی فلزی برآمده، شمع فیلر گشاد، شمع کوچک برای ابزار‌های صنعتی، شمع نیم رزوه و شمع پایه بلند

 

ایریدیوم IX

 

 

ماده‌ی جدیدی به نام ایریدیوم در نوک الکترود آن بکار رفته است. این امر باعث نازک‌تر شدن الکترود نسبت به مدل‌های معمولی و در نتیجه افزایش قابلیت اشتعال می‌شود. به علاوه طراحی مخروطی نوک پلاتین باعث کارایی بالای این نوع شمع‌ها و افزایش شتاب خودرو می‌گردد.

 

با بدنه‌ برآمده

 

 

بدنه‌ی فلزی برآمده طراحی شده تا احتراقی با ثبات را از طریق جلوگیری از داغ شدن پلاتین و همچنین قرار دادن در مکان مطلوب داخل محفظه‌ی احتراق، فراهم آورد.

این نوع شمع‌ها فقط در موتور‌های شخصی قابل استفاده هستند.

فیلر گشاد

 

 

شکاف جرقه بزرگتر شده و به اندازه‌ی ۱.۱ تا ۱.۵ میلی‌متر رسیده است تا میزان فروکش کردن شعله کاهش پیدا کرده و قابلیت اشتعال افزایش پیدا کند.

شمع‌های فیلر گشاد فقط در صورت وجود قدرت الکتریکی لازم (کوئل آمپر بالا) قابل استفاده‌اند.

 

شمع‌های کوچک برای ابزار‌های صنعتی

 

 

این نوع شمع‌ها موچک و سبک هستند و در ابزار‌هایی با موتور کوچک مانند اره موتوری، چمن زن و ژنراتور برق استفاده می‌شوند.

شمع نیم رزوه

 

 

پایه‌ی این نوع شمع‌های نیم رزوه شکل خاصی دارند. تنها در خودرو‌های مخصوص از این نوع شمع‌ها استفاده کنید. اگر این شمع در موتور‌هایی که برای اینگونه شمع‌ها طراحی نشده‌اند بکار رود باعث آسیب به رزوه‌ی شمع درون سر سیلندر خواهد شد.

شمع پایه بلند

 

 

افزایش طول شمع باعث بهبود خنک شوندگی سر سیلندر می‌گردد. احتمال اینکه تعداد موتور‌هایی که از این نوع شمع‌ها استفاده می‌کنند در آینده زیاد‌تر شود، وجود دارد. حرف “L” در ابتدای شماره فنی نشان دهنده‌ی یک شمع پایه بلند است.

منبع سایت رسمی شرکت کوشاپارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *