اطلاعات مکانیکی

دلایل خالی شدن باتری موتورسیکلت

دلایل خالی شدن باتری موتورسیکلت

خالی شدن باتری موتورسیکلت

باتری نقش بسیار ساده ای در موتورسیکلت دارد و به راه اندازی آن کمک می‌کند. بنابراین اگر به درستی کار نکند، عملکرد موتور مختل شده و در حین سواری ممکن است خاموش شود و یا در زمان روشن کردن موتورسیکلت، با مشکل مواجه شویم. برای آشنایی و شناختن چنین مشکلاتی بهتر است با ساختار باتری آشنایی کامل داشته باشید. برای مطالعه‌ی بیشتر در مورد باتری موتورسیکلت‌ها، مقاله‌ی انواع باتری موتورسیکت و روش‌های نگه‌داری از آن‌ها را مطالعه نمایید. در کل دلایل مختلفی نظیر اتصال ضعیف ترمینال باتری، ترمینال‌های باتری خورده شده، استاتور بد، استفاده از رگولاتور نامناسب، تعداد زیاد افزونه های الکتریکی، قدیمی بودن باتری یا شل شدن کابل باتری، منجر به خاموش شدن موتورسیکلت در حین رانندگی می‌شود. در ادامه، دلایل خالی شدن باتری موتورسیکلت را بررسی می‌کنیم.

علت های خالی شدن باتری موتورسیکلت

خالی شدن باتری‌های موتورسیکلت دلایل مختلفی دارد که در ادامه، به بررسی آنها می‌پردازیم.

خرابی اتصال ترمینال

اتصال بد ترمینال، نشانه‌ی ضعیف بودن اتصال یا وصل نبودن آن است. زیرا باتری باید از طریق استاتور ( به قسمت ثابت موتور گفته می‌شود.) شارژ شود و در صورتی که اتصال آن ضعیف باشد، باتری به درستی شارژ نمی‌شود و یا حتی ممکن است باعث شود که باتری درحین حرکت، خالی شود. ریخته شدن اسید باتری روی پایانه‌ها هم باعث می‌شود تا بین کابل و استاتور مانعی ایجاد شود و باتری در حین سواری شارژ کمی داشته باشد.

ترمینال باتری موتور

معیوب بودن استاتور

اگر از سالم بودن پایانه‌ها مطمئن شدید، باید معیوب بودن استاتور را بررسی کنید. زیرا خراب بودن این بخش از موتورسیکلت، باعث می‌شود تا باتری به سرعت تخلیه شود. به این نکته توجه داشته باشید که وظیفه‌ی باتری موتور، صرفا راه اندازی موتور است و در هنگام رانندگی و سواری، از آن استفاده‌ای نمی‌شود.

خرابی رگولاتور

رگولاتور یا یکسو کننده از دیگر بخش‌های موتور است و وظیفه‌ی آن تبدیل جریان AC به نیروی قابل ذخیره است، چون که باتری‌ها به تنهایی قادر به ذخیره جریان AC نیستند. حال اگر رگولاتور خراب شده باشد یا کار خود را به درستی انجام ندهد، نمی‌تواند، نیرو را به ولتاژ قابل ذخیره، تبدیل کند و در نهایت منجر به تخلیه باتری موتورسیکلت در حین رانندگی می‌شود.

باتری ها برای تغذیه موتور ساخته نشده و صرفا برای راه اندازی و استارت موتور، کارایی دارند.

اضافه کردن قطعات الکتریکی اضافه به موتور

اضافه کردن و نصب تجهیزاتی نظیر چراغ‌ های  LED، شارژرهای تلفن و غیره از دیگر دلایل خالی شدن باتری است. این گونه تجهیزات، در حین حرکت موتورسیکلت، از ولتاژ اضافی باتری استفاده کرده و آن را خالی می‌کند. علاوه بر این روشن ماندن چراغ های اصلی موتورسیکلت و خاموش نکردن آن ها، باعث میشود باتری زودتر خالی شود. این بی توجهی، ممکن است باعث شود، باتری موتور خالی شود و نتوانید موتور را روشن کنید.

باتری های فرسوده و قدیمی

یکی دیگر از دلایل خالی شدن باتری در حین رانندگی استفاده از باتری‌های قدیمی و فرسوده است. در حالت عادی باتری‌های موتورسیکلت بین ۴۸ ماه یا ۴ سال عمر می‌کنند. بنابراین اگر نزدیک به تاریخ انقضای باتری هستید و باتری زود خالی می‌شود، زمان آن فرا رسیده تا یک باتری جدید جایگزین باتری قبلی کنید.

شل شدن کابل باتری

علاوه بر موارد گفته شده، شل شدن کابل باتری، به خصوص در موتورسیکلت‌های جدید منجر به خالی شدن باتری و خاموش کردن موتور در زمان رانندگی می‌شود.

هنگام خالی شدن باتری موتورسیکلت چه باید کرد؟

اگر باتری موتورسیکلت در زمان سواری تخلیه شد، می‌توانید برای برطرف کردن موقت این مشکل، آن را باتری به باتری کنید. البته عمل باتری به باتری کردن موتورسیکلت باید طبق اصول صحیح انجام شود تا به موتور و باتری آسیبی وارد نشود. بنابراین توصیه می‌شود تا برای یادگیری صحیح به مقاله به  آموزش باتری به باتری موتور سیکلت در ۱۱ مرحله مراجعه کنید. لازم به ذکر است که حتما باید قبل از اقدام برای باتری به باتری کردن موتورسیکلت از خالی بودن باتری مطمئن شوید و پس از آن اقدامات لازم را انجام دهید. برای باتری به باتری کردن موتورسیکلت می توان از یک موتورسیکلت یا خودروی دیگر کمک گرفت و یا از یک بسته باتری قابل حمل استفاده کرد تا به طور موقت و تا زمان رسیدن به تعمیرگاه مشکل شما را رفع کند.

توجه داشته باشید که لزوما نیازی نیست برای باتری به باتری کردن موتورسیکلت، خودرو را روشن کنید. باتری خودرو توانایی این را دارد که بدون روشن شدن، انرژی مورد نیاز باتری به باتری را تامین کند. اطلاعات بیشتر در مورد آموزش باتری به باتری موتورسیکلت و نصب باتری موتورسیکلت. البته برای روشن کردن موتورسیکلت‌هایی با باتری خالی، می‌توان از روش‌هایی مثل استارت تکنیکی و چرخاندن چرخ با دست هم استفاده کرد. برای مطالعه بیشتر در این زمینه روی این لینک کلیک کنید.

نیکران موتور برای افزایش اطلاعات شما در مورد باتری موتورسیکلت، مطالب متنوعی تولید کرده است که در ادامه، می‌توانید با کلیک کردن روی هر کدام از لینک‌ها، مطالب مربوط به آن‌ها را مطالعه کنید.

منابع:

سایت رسمی شرکت نیکران موتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *