مقالات

دستور العمل ترمز گیری موتورسیکلت

دستور العمل ترمز گیری موتورسیکلت چگونه است؟

 

ترمز گیری در موتورسیکلت یکی از نکات بسیار مهم و حیاتی است که هر موتورسوار ابتدا باید علم آن را داشته باشد و با علم آن را تجربه کن.

با یک سری مسائل در مبحث رانندگی ایمن در موتورسواری باید علمی برخورد شود و صرفا نباید به تجربه اکتفا کرد، رعایت نکردن نکات ایمنی طبعات جبران ناپذیری برای موتورسوار و افراد دیگر در جامعه در پی خواهد داشت.

 

عکس ترمز موتورسیکلت که به تایر جلو موتور وصل شده،قاب بالای تایر قرمزرنگ است

ما در فروشگاه مشعرپور در مورد ترمزگیری برای شما می گوییم تا در شرایط مختلف و با موتورسیکلت های مختلف بهترین عملکرد را داشته باشید.

اساس ترمز گیری در زمین خشک و آسفالت به صورت استفاده ۴۰ درصدی ازظرفیت ترمز عقب و ۱۰۰ درصدی از ظرفیت ترمز جلو می باشد.

به علت قانون اینرسی و جابجایی مرکز جرم موتور سیکلت به سمت جلو برای یک ترمزگیری ایده ال باید بیشتر از ترمز جلو استفاده کرد و کمتر از ترمز عقب.

ترمز گیری در موتور سیکلت بخصوص در سرعت های بالا یا موقعیت های خطر باید همزمان با کاهش دنده (دنده معکوس) انجام شود و صرف ترمزگیری تنها  کارایی چندانی ندارد.

نحوه ترمز گیری و فشار دادن اهرم های ترمز باید باسرعت عمل مناسب به صورت اعمال نیروی ترمزی از حداقل به حداکثر به صورت آرام و پیوسته و کاهش نیروی ترمزی از حداکثر به حداقل به همان صورت آرام و پیوسته باشد.

اعمال نیروی ترمزی شدید و لحظه ای بر روی اهرم های ترمز خطرناک و به علت احتمال قفل شده چرخ ها عامل وقوع حوادث می باشد.

نیروی ترمز باید با سرعت عمل مناسب به نرمی از حداقل به حداکثر اعمال شود و در رها کردن اهرم ها به نرمی فشار ترمزی از روی اهرم ها برداشته شود.

در عبور از پیچها تا حد امکان نباید از ترمز ها استفاده نمود و عمل ترمزگیری و تنظیم سرعت باید قبل از ورود به پیچ انجام گرفته باشد.

در صورت نیاز اضطراری با توجه به مطالب فوق حداکثر ۳۰ الی ۴۰ درصد توان ترمزی موتور سیکلت خود از ترمز جلو استفاده کنید و از به کار بردن ترمز عقب اجتناب کنید.

 

در بارندگی و جاده های لغزنده به خصوص بر روی خطکشی ها و قسمت های رنگ شده روی سطح جاده، به علت کاهش چشمگیر نیروی اصطکاک بین تایر و جاده به هیچ عنوان ترمزگیری شدید انجام ندهید،

چه ترمز جلو و چه ترمز عقب.

هنگام موتورسواری درشرایط بحرانی و بارندگی مطمئن ترین روش کنترل سرعت به نسبت شرایط رانندگی، رعایت فاصله طولی و جانبی و همراه کردن ترمزگیری های نرم و خفیف با دنده معکوس میباشد.

منبع:

http://www.nikranmotor.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *