اطلاعات عمومی

بهترین زمانِ تعویض لاستیک موتورسیکلت

بهترین زمانِ تعویض لاستیک موتورسیکلت

 

سوالات زیادی هنگام خرید موتورسیکلت پرسیده میشود به طور مثال چرا لاستیک های موتور سیکلت قیمت بالایی دارند؟

یا چه زمانی باید اقدام تعویض لاستیک نمود تا علاوه بر افزایش سطح عملکرد موتور و حفظ جان موتور سوار از هزینه های اضافی هم پرهیز نمود.

برای پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنم که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

بررسی عوامل مهم در قیمت لاستیک موتور سیکلت

 

عوامل بسیار زیادی منجر به افزایش قیمت تایرهای موتورسیکلت می گردند که در ادامه به بررسی مهم ترین آن ها می پردازیم.

 

  • طراحی و مهندسی تایر:

 

این مورد شاید مهم ترین گام در فرآیند تولید لاستیک موتورسیکلت باشد چرا که آن ها باید نسبت به تایرهای خودرو قدرت بالاتری داشته باشند و با سطح زمین تماس بیشتری برقرار کنند.

بنابراین به جرات می توان گفت، اولین دلیل برای گران بودن این نوع لاستیک ها، اصول و قوانین مهندسی سازمان یافته ای است که در طراحی و تولید آن ها به کار گرفته شده است.

 برای تولید بهترین نوع این محصول، باید از لاستیک طبیعی حاصل از لاتکس، استفاده نمود و در ادامه هم لازم است لاتکس را با لاستیک های مصنوعی بر پایه نفت و سایر مواد مورد نیاز ترکیب کرد.

در ادامه فرآیند تولید لاستیک، مواردی نظیر مونتاژ، کنترل کیفی، شبیه سازی رایانه ای، تست سرعت و آزمایش های مربوط به کیفیت بر روی هر تایر انجام می گیرد.استفاده از مواد اولیه مرغوب و هزینه های خدماتی بر گران شدن لاستیک موتورسیکلت تاثیر مستقیم خواهند گذاشت.

  • هزینه های جانبی

 

از دیگر عوامل گران شدن لاستیک های موتورسیکلت، هزینه های جانبی است که در زمان خرده فروشی این محصول بر قیمت نهایی آن اضافه می شود. هزینه هایی مانند حمل و نقل، انبارداری و غیره

حال که با دلایل گران بودن لاستیک موتورسیکلت آشنا شدید، انتخاب صحیح لاستیک موتور سیکلت و زمان تعویض آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد تا از این طریق بتوان از هزینه های اضافه جلوگیری کرد.

 

زمان تعویض لاستیک موتور سیکلت

در این بخش به نقد و بررسی عوامل مهم و تاثیر گذار در زمان تعویض لاستیک موتور سیکلت می پردازیم.

  • در درجه اول برای تعویض لاستیک باید به میزان و مدت زمان استفاده از آن ها توجه ویژه نمود. دوام لاستیک های جلو به ازای ۳۹۰۰ مایل و لاستیک های عقب ۱۹۰۰ مایل حرکت یا  مدت زمان ۳ تا ۵ سال استفاده می باشد.
  • تاریخ تولید لاستیک موتور سیکلت در زمان تعویض آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ چرا که افزایش سن تایر ها و مجاورت آن ها با هوا، منجر به اکسیداسیون، سخت تر شدن و شکننده شدن آن ها می گردد ودر نهایت شاهد ایجاد ترک در سطح و لبه های تایر می باشیم.

 بنابراین اکثر تولید کنندگان توصیه می کنند  که تایرها  تا قبل از پنج سالگی فروخته شوند.

تاریخ تولید و تاریخ فروش لاستیک دو  امر متفاوت هستند و برای اطلاع از زمان تولید تایر باید به عدد چهار رقمی حک شده در دیواره جانبی لاستیک توجه نمود. به عنوان نمونه عدد ۲۷۱۴ به این معناست که لاستیک در هفته ۲۷ سال ۲۰۱۴ تولید شده است.

  • از دیگر نشانه های لاستیک فرسوده، پیدا شدن نوارهای فلزی بر سطح آن می باشد.

در واقع پیدایش این علائم به این معناست که لاستیک در آستانه ساییدگی است و زمانی که این میله ها با بقیه لاستیک هم سطح شدند، زمان تعویض آن فرا رسیده است.

لازم به ذکر است که تایر در تمام عمر خود با سرعت یکسانی فرسوده نمی شود، به طوری که با نازک شدن لاستیک، سرعت فرسایش آن هم اضافه خواهد شد.

  • کاهش چسبندگی لاستیک یکی دیگر از نشانه های تعویض آن می باشد.

نگهداری موتور سیکلت در مکان های گرم یا گرم و سرد شدن مداوم تایرها منجر به ازدست رفتن چسبندگی آن ها شده یا به اصلاح لاستیک پخته می شود. باید به این نکته توجه داشت، تاثیر دما و تغییرات آن بر روی کاهش چسبندگی چرخ جلو و عقب موتورسیکلت، یکسان می باشد.

   تایر های مختلف با توجه به نوع کاربردی که برای آن ها در نظر گرفته شده است، در مقابل تغییرات دما به طور یکسان برخورد نمی کنند و مقاومت متفاوتی دارند.

به عنوان نمونه لاستیک‌ هایی که برای آب‌ وهوای خنک‌ و مرطوب طراحی شده ‌اند، هنگام استفاده در آب و هوای گرم و خشک، قادر به مقابله با گرمای بیش از حد نیستند و ممکن است قبل از فرسوده شدن آج، چسبندگی خود را از دست بدهند.

توصیه مهم

 تولید کنندگان موتور سیکلت توصیه می کنند که لاستیک ها را به صورت جفت تعویض نمایید. زیرا لاستیک ها به صورت جفت ساخته می شوند و آزمایشاتی نظیر تست کشش و کیفیت هندلینگ برای هر دو تایر مشابه روی یک موتورسیکلت مشخص انجام می گیرد.

 بنابراین برای عملکرد بهینه و افزایش ایمنی موتورسوار بهتر است تایر مناسب با کلاس موتورسیکلت خود را انتخاب نموده و در زمان تعویض از تایرهای همسان استفاده کنید.

منابع:

www.nikranmotor.com

www.motorcyclegear101.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *